Z życia jednostki

Dzień otwarty Oddziału Prewencji Policji w Katowicach

W dniu dzisiejszym miłośnicy policyjnej służby mieli niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska pracy policjantów. Specjalnie dla nich w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach zorganizowano Dzień Otwarty. Stróże prawa przygotowali wiele atrakcji, m.in. pokazy sprzętu, wyposażenia i wyszkolenia. W uroczystej zbiórce rozpoczynającej wydarzenie wziął udział Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński.

W dniu dzisiejszym w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach zorganizowano Dzień Otwarty. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9.00 uroczystą zbiórką, w której udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński. Policjanci z katowickiego oddziału prewencji, mundurowi z katowickiej komendy wojewódzkiej, jak i zaprzyjaźnione z policją służby mundurowe zadbali o liczne atrakcje dla uczestników. Odwiedzający mogli zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Honorowej śląskiej policji i Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz pokaz działania pododdziału zwartego. Dla pasjonatów sztuk walki i samoobrony swój pokaz zaprezentowali policyjni instruktorzy taktyki i techniki interwencji z Oddziału Prewencji.

Na stoiskach tematycznych zaprezentowano sprzęt i uzbrojenie Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach, zaś Kompanie Prewencji oraz Wzmocnienia zaprezentowały sprzęt ochrony osobistej, pojazdy służbowe, miotacze wody, łodzie patrolowe i inne wyposażenie specjalistyczne. Obecne były także stanowiska Wydziału Ruchu Drogowego, Doboru i Szkolenia oraz Prewencji, a także Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Nie zabrakło policyjnych psychologów oraz funkcjonariuszy odpowiedzialnych w garnizonie śląskim za szkolenia z pierwszej pomocy, którzy poprzez zabawę przekazywali najmłodszym istotną wiedzę z zakresu ratowania życia. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Służba Więzienna w Wojkowicach i Służba Graniczna z Raciborza zaprezentowały używane przez siebie pojazdy i wyposażenie, zaś Sekcja Konna z Chorzowa zaprezentowała się wraz ze swoimi wierzchowcami.

Swoje pokazy oraz stoiska przygotowali także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, Wojsko Polskie, Siły Specjalne Wojska Polskiego w osobie 6 Batalionu Powietrzno-Desantowego z Gliwic oraz funkcjonariusze ITD. Entuzjaści militariów mieli okazję dokładnie przyjrzeć się ciężkiemu sprzętowi wojskowemu, jak czołg T-55 i transporter opancerzony Rosomak, który zaprezentowano dzięki uprzejmości Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu i firmie Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich. Zainteresowani mogli skorzystać z symulatorów zderzeń i jazdy motocyklem wystawionych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Katowic. Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników zapewnili Śląski Bank Żywności i Śląskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego Hanka S.A. z Siemianowic Śląskich, 

W wydarzeniu wzięło udział około 2,5 tysiąca uczniów i przedszkolaków ze szkół i przedszkoli naszego województwa. Była to już 4 impreza tego typu zorganizowana na terenie Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

Ładowanie odtwarzacza...