Z życia jednostki

Rajd rowerowy policjantów „Szlakiem walki żołnierzy 73 Pułku Piechoty w obronie Śląska w 1939 r”

Informujemy, iż kultywując pamięć o naszych słynnych poprzednikach, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów Oddziału Prewencji Policji w Katowicach organizuje w dniu 31 sierpnia 2018 r. Rajd rowerowy „Szlakiem walki żołnierzy 73 Pułku Piechoty w obronie Śląska w 1939 r”.

Czując się dumni, iż Oddział Prewencji Policji w Katowicach stacjonuje w koszarach będących w okresie międzywojennym miejscem stacjonowania słynnego 73 Pułku Piechoty, czujemy się równocześnie zobowiązani do dbania o pamięć o żołnierzach, którzy w sierpniu 1939 roku przemaszerowali do Mikołowa, gdzie zajęli pozycje obronne, a następnie stoczyli bitwę, która do historii przeszła pod nazwą Bitwy pod Wyrami.

Dlatego też zapraszamy wszystkich, nie tylko policjantów, ale także sympatyków naszej formacji oraz pamięci o historii naszej Ojczyzny, do wzięcia udziału w rajdzie rowerowym prowadzącym przybliżona trasą przemarszu żołnierzy 73 Pułku Piechoty, tj. malowniczym Czerwonym Szlakiem Rowerowym nr 1 z Centrum Katowic, poprzez kolejne dzielnice Katowic, tj. Murcki, Kostuchna i Podlesie, a następnie przez teren Tychów do miejsca pamięci i kwatery wojennej w miejscowości Wyry. Na miejscu planujemy zwiedzić pozostałości pozycji obronnych z okresu Bitwy pod Wyrami, między innymi Polski Schron Bojowy "Sowiniec" Obszaru Warownego „Śląsk, a także uczcić pamięć poległych w tej bitwie składając wieńce oraz zapalając znicze na kwaterach wojennych znajdujących się w pobliżu.

Jako organizatorzy rajdu zapewniamy uczestnikom rajdu zabezpieczenie ratowników medycznych oraz ciepły posiłek i napoje.

Rozpoczęcie rajdu planujemy na godzinę 9.00 na terenie Oddziału Prewencji Policjantów w Katowicach.

Udział w rajdzie jest bezpłatny, lecz celem jego przygotowania prosimy chętnych o zapisy do dnia 25 sierpnia 2018 r. na adres mailowy: zwiazki_zawodowe@opp.ka.policja.gov.pl  lub telefoniczne u Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach kol. Dariusza Tabasa pod nr 798031773.

            Rajd został objęty honorowym patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. mgr Krzysztofa Justyńskiego za co serdecznie dziękujemy.