Zdobył najwyższy szczyt Afryki Północnej - Wiadomości - Oddział Prewencji Policji w Katowicach

Wiadomości

Zdobył najwyższy szczyt Afryki Północnej

Data publikacji 23.01.2017

Sierż. Michał Paliga z katowickiego oddziału prewencji podczas niedawnego pobytu w Maroku zdobył najwyższą z gór Atlas. Dżabal Tubkal, bo o niej mowa, mierzy dokładnie 4167 metrów n.p.m. i jest najwyższym marokańskim szczytem. Co więcej, pod względem wysokości trudno znaleźć mu konkurenta w całej Afryce Północnej. Policjantowi w wyprawie towarzyszyła małżonka Pani Karolina Paliga, która miała spory udział w tym sukcesie.

Sierż. Michał Paliga i jego małżonka Pani Karolina od dawna pasjonują się podróżami. W ubiegłym roku zwiedzili Rumunię, Albanię i wspomniane już Maroko. Podczas ostatniego pobytu właśnie w Maroku postanowili, coś zmienić w ich wspólnych wyprawach. Dotychczasowe przemierzanie obcych krajów śladami muzeów i ośrodków kultury postanowili wzbogacić o ekstremalne przeżycia. Z tego powodu Pani Karolina przejrzała dokładnie przewodnik po Maroku i jednym z ciekawszych punktów była wspinaczka na najwyższy szczyt tego kraju, mierzący 4167 metrów n.p.m. Dżabal Tubkal. Góra należy do masywu Atlas i jest położona w Parku Narodowym Tubkal, niewiele ponad 60 kilometrów na południe od Marrakeszu. Jest najwyższą w Maroku, a zarazem w Afryce Północnej. Pani Karolina przestawiła mężowi plan, a ten bez wahania zgodził się na wyprawę.
Krótko po tym, wypoczęci i zaopatrzeni w niezbędny sprzęt ruszyli w nieznane. Jak wspominają najbardziej dały im się we znaki dolegliwości związane ze zmianą wysokości i deficytem tlenu w powietrzu w wyższych partiach góry. Problemy z oddychaniem oraz zawroty głowy jednak ich nie powstrzymały. Wyprawę podzielili na dwie części. Pierwsza polegała na dotarciu do bazy na wysokości 3207 metrów n.p.m., a następnie po krótkiej regeneracji przed świtem wyruszyli by zdobyć szczyt.
Wspólna górska wyprawa spodobała im się na tyle, że w tym roku planują wypad do Gruzji, gdzie spróbują zdobyć Szachrę – trzeci co do wielkości szczyt Kaukazu mierzący ponad 5000 metrów n.p.m. W przyszłości rozważają podróż do krajów Ameryki Południowej, jednak jak sami przyznają muszą dobrze przygotować się pod względem finansowym, aby ten plan zrealizować.    

Zdjęcia: sierż. Michał Paliga